Jump to content

Search the Community

Showing results for tags 'figure skating'.



More search options

  • Search By Tags

    Type tags separated by commas.
  • Search By Author

Content Type


Forums

  • Announcements
    • Announcements
  • Planet Hanyu
    • Yuzuru Hanyu
    • Translations and Media
    • International Talk
    • Space Junk: Everything Else
  • Space Battles: Competitions and Events
    • Event Discussion
    • Community Talk: Tickets, Meetups, etc.
  • Icetime Continuum: General Figure Skating
    • Igloo World: Team Other Skaters
    • Knickknacks: General Skating Chat
  • Forum Issues
    • Suggestions and Feedback

Calendars

  • Other appearances
  • Grand Prix Series
  • Other Competitions
  • Other events
  • TV Programs
  • Junior Grand Prix
  • Challenger Series
  • ISU Championships
  • Winter Olympic Games

Find results in...

Find results that contain...


Date Created

  • Start

    End


Last Updated

  • Start

    End


Filter by number of...

Joined

  • Start

    End


Group


Country


Image Credit


Image Credit


Location


Interests


Occupation


Website


Facebook


Skype


Twitter


Youtube

Found 79 results

  1. robin

    Yuzuru News and Updates

    The purpose of this thread is to collect important news and media updates related to Yuzuru Hanyu that are posted in the General Yuzuru Chat (and sometimes on various Event threads) starting with August 2017. This will help in making it easier to catch up with Yuzuru news and the (hands down) busiest thread of Planet Hanyu. We want to keep things organized so only assigned Administrators and Members will update this thread.
  2. Hi guys, not sure if this is the right place to put this but does anyone actually skate themselves? I've started learning about a year ago, but only the last 3 months have been going every day (before it was on average once a week or two weeks, now it's 5 times a week although recently I'm slacking off ;_;) Just wondering how you guys are progressing, when you started, what can you do? As for me, I've been just doing basics like toe loop, waltz jump, salchow, loop, and some one-foot upright spins. It takes a lot longer than I expected and I still skate soooo sloowwww haha.
  3. Hi~ This thread is to comment on the broadcast of Fantasy on Ice 2018 in KANAZAWA Instructions for Streaming Please don't distribute the links outside the site, thank you FUJITV Great quality, and looks like we still have access haha. It archives the programs for a week! So if you can't watch it now you can watch it at a more sensible time Flash based, won't work on devices that don't support Flash. You need to register to watch. I suggest you create a mail account here and use it to register. For CS Asahi 2, click the center section that says BS and click number 060 CS朝日 Rabbit Another Rabbit Re broadcast: Resources Media Links Post
  4. Since the general thread is moving like it's on steroids (which is fabulous, do carry on please, no doping tests present here), it is easy to get all the skating talk lost, including any and all information that we might receive, that others may want to catch up on quickly. So. Skating talk only please. -Layout talk -Practices talk -Competition discussion -you get the drift and I'm lazy. Skating info only please. Current status as of 01.06.2017 - currently back in Toronto - will attend all FaOI shows - 2017/18 SP - Chopin 3.0 - 2017/18 FS - SEIMEI 2.0 (I will update the bare bones of this as things move, otherwise go dig)
  5. Hydroblade

    Nebelhorn Trophy 2018

    until
    []
  6. until
    []
  7. Hydroblade

    Autumn Classic International 2018

    until
    []
  8. Hydroblade

    Ondrej Nepela Trophy 2018

    until
    []
  9. Hydroblade

    U.S. International Figure Skating Classic

    until
    []
  10. Hydroblade

    Lombardia Trophy

    until
    []
  11. Hydroblade

    Ladies FS [JGP 2018 Linz]

    ISU JGP Linz 2018 Junior Ladies Entries No. Name Nation 1 Amelia Scarlett JACKSON AUS 1 Corina ORMSTON AUS 1 S Emily PEAK AUS 1 S Rose ROBINSON AUS 1 S Amelia SADLER AUS 1 S Shania SIME AUS 1 S Lucy Sori YUN AUS 1 S 2 Olga MIKUTINA AUT 2 3 Stefanie PESENDORFER AUT 2 4 Lara ROTH AUT 2 Jasmin ELSEBAIE AUT 2 S Sophie-Laureen GUENTHER AUT 2 S Sophia SCHALLER AUT 2 S Alisa STOMAKHINA AUT 2 S 5 Neira KISO BIH 3 6 Maria LEVUSHKINA BUL 4 Ivelina BAYCHEVA BUL 4 S Kristina GRIGOROVA BUL 4 S Eliza PANCHEVA BUL 4 S 7 Emma BULAWKA CAN 5 Sarah-Maude BLANCHARD CAN 5 S Victoria BOCKNEK CAN 5 S Catherine CARLE CAN 5 S Daria CARR CAN 5 S Aurora COTOP CAN 5 S Hannah DAWSON CAN 5 S Olivia GRAN CAN 5 S Lissa Anne MCGAGHEY CAN 5 S Amelia ORZEL CAN 5 S Alison SCHUMACHER CAN 5 S 8 Hongyi CHEN CHN 6 9 Mandy CHIANG TPE 7 Amanda HSU TPE 7 S Megan LY TPE 7 S Marissa WU TPE 7 S 10 Katerina FRICOVA CZE 8 Michaela Lucie HANZLIKOVA CZE 8 S Aneta JANICZKOVA CZE 8 S Daniela KO CZE 8 S Nikola RYCHTARIKOVA CZE 8 S Klara STEPANOVA CZE 8 S 11 Sofia SULA FIN 9 Laura KARHUNEN FIN 9 S Enja RUOKONEN FIN 9 S Vera STOLT FIN 9 S Milania VAANANEN FIN 9 S Selma VALITALO FIN 9 S 12 Anna KUZMENKO FRA 10 Alizee CROZET FRA 10 S 13 Elodie EUDINE GER 11 Lea Johanna DASTICH GER 11 S Franziska KETTL GER 11 S Tiffany KLAUNIG GER 11 S Ann-Christin MAROLD GER 11 S 14 Anastasia VAIPAN-LAW GBR 12 Anna LITVINENKO GBR 12 S Kristen SPOURS GBR 12 S 15 Cheuk Ka Kahlen CHEUNG HKG 13 Joyce Selina CHAN HKG 13 S Hiu Yau CHOW HKG 13 S Vinci HO HKG 13 S 16 Elizabeth GOLDING IRL 14 17 Maya GORODNITSKY ISR 15 18 Lara Naki GUTMANN ITA 16 Lucrezia BECCARI ITA 16 S Elisabetta LECCARDI ITA 16 S Chenny PAOLUCCI ITA 16 S Marina PIREDDA ITA 16 S Alessia TORNAGHI ITA 16 S 19 Riko TAKINO JPN 17 20 Shiika YOSHIOKA JPN 17 Yuna AOKI JPN 17 S Nana ARAKI JPN 17 S Moa IWANO JPN 17 S Tomoe KAWABATA JPN 17 S Sora MAENO JPN 17 S Rion SUMIYOSHI JPN 17 S Kinayu YOKOI JPN 17 S Yuhana YOKOI JPN 17 S 21 Angela PRILEPCHANSKA MKD 18 Mia NIKOLOVSKA MKD 18 S 22 Aina Sorfina MOHD AMINUDIN MAS 19 Hui Jeen TAN MAS 19 S Kay Li YEO MAS 19 S 23 Ana Cecilia SYDOW MEX 20 24 Lenne VAN GORP NED 21 Caya SCHEEPENS NED 21 S Kyarha VAN TIEL NED 21 S 25 Jocelyn HONG NZL 22 Nicola KORCK NZL 22 S Ella SMITH NZL 22 S 26 Gyo Hee JEON KOR 23 27 Haein LEE KOR 23 Su Been JEON KOR 23 S Minseung KIM KOR 23 S Seungbeen YU KOR 23 S 28 Anastasiia GUBANOVA RUS 24 29 Alena KOSTORNAIA RUS 24 Anastasiia GULIAKOVA RUS 24 S Alena KANYSHEVA RUS 24 S Anastasia KOSTYUK RUS 24 S Kseniia SINITSYNA RUS 24 S Anastasia TARAKANOVA RUS 24 S Anna TARUSINA RUS 24 S Alexandra TRUSOVA RUS 24 S Viktoria VASILIEVA RUS 24 S 30 Leona ROGIC SRB 25 Zona APOSTOLOVIC SRB 25 S Nevena MIHAJLOVIC SRB 25 S Darja MIJATOVIC SRB 25 S Mina MIRCETIC SRB 25 S 31 Nina POLSAK SLO 26 Ana CMER SLO 26 S Lara HROVAT SLO 26 S Nea SMOLEJ SLO 26 S 32 Cassandra JOHANSSON SWE 27 Jelizaveta KOPACA SWE 27 S Lisa LAGER SWE 27 S Smilla SZALKAI SWE 27 S 33 Anaïs CORADUCCI SUI 28 Noemie BODENSTEIN SUI 28 S Giulia CELIO SUI 28 S Maia MAZZARA SUI 28 S Nicole ZAIKA SUI 28 S 34 Guzide Irmak BAYIR TUR 29 35 Ting CUI USA 30 Maxine BAUTISTA USA 30 S Emma COPPESS USA 30 S Hanna HARRELL USA 30 S Angelina HUANG USA 30 S Gabriella IZZO USA 30 S Sarah JUNG USA 30 S Pooja KALYAN USA 30 S Ashley LIN USA 30 S Akari NAKAHARA USA 30 S Kaitlyn NGUYEN USA 30 S Jenna SHI USA 30 S Audrey SHIN USA 30 S
  12. Hydroblade

    Pairs FS [JGP 2018 Linz]

    ISU JGP Linz 2018 Junior Pairs Entries No. Name Nation 1 Sara Jane DANA / Livio MAYR AUT 1 2 Heidrun PIPAL / Erik PIPAL AUT 1 3 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN 2 Brooke MCINTOSH / Brandon TOSTE CAN 2 S Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN 2 S Camille PERREAULT / Bryan PIERRO CAN 2 S Marine POULIOT / Alexandre SIMARD CAN 2 S 4 Motong LIU / Tianze WANG CHN 3 5 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 4 6 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 5 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 5 S 7 Hilary Elizabeth ASHER / Luthra NISHCHAY IND 6 8 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 7 9 Amina ATAKHANOVA / Nikita VOLODIN RUS 8 10 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS 8 11 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS 8 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 8 S Daria KVARTALOVA / Alexei SVIATCHENKO RUS 8 S Nadezhda LABAZINA / Nikita RAKHMANIN RUS 8 S Anastasiia MELNIKOVA / Maksim SELKIN RUS 8 S Anastasia MISHINA / Aleksandr GALIAMOV RUS 8 S Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 8 S Alina PEPELEVA / Roman PLESHKOV RUS 8 S 12 Sofiia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR 9 13 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 10
  13. Hydroblade

    Ice Dance FD [JGP 2018 Linz]

    ISU JGP Linz 2018 Junior Ice Dance Entries No. Name Nation 1 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS 1 Jessica PALFREYMAN / Nicholas MCCREARY AUS 1 S 2 Corinna HUBER / Patrik HUBER AUT 2 3 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 3 4 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 3 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 3 S Amelia BOONE / Malcolm KOWAN CAN 3 S Alicia FABBRI / Paul AYER CAN 3 S Ellie FISHER / Simon-Pierre MALETTE-PAQUETTE CAN 3 S Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN 3 S Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN 3 S Olivia MCISAAC / Corey CIRCELLI CAN 3 S Ashlynne STAIRS / Elliott GRAHAM CAN 3 S 5 Xizi CHEN / Jianing XING CHN 4 6 Lou TERREAU / Noe PERRON FRA 5 Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 5 S Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA 5 S Lila-Maya SECLET MONCHOT / Renan MANCEAU FRA 5 S 7 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 6 Lara LUFT / Asaf KAZIMOV GER 6 S Amanda PETERSON / Stephano Valentino SCHUSTER GER 6 S 8 Alice ROGATNIK / Yehor BARSHAK ISR 7 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR 7 S 9 Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA 8 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 8 S Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA 8 S 10 Eva KUTS / Dmitrii MIKHAILOV RUS 9 11 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 9 Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV RUS 9 S Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS 9 S Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 9 S Ksenia KONKINA / Alexander VAKHNOV RUS 9 S Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV RUS 9 S Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS 9 S Sofya TYUTYUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS 9 S Arina USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS 9 S 12 Sophia ELDER / Christopher ELDER USA 10 13 Jocelyn HAINES / James KOSZUTA USA 10 Katarina DELCAMP / Maxwell GART USA 10 S Alina EFIMOVA / Alexander PETROV USA 10 S Caroline GREEN / Gordon GREEN USA 10 S Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA 10 S Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 10 S Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 10 S Katarina WOLFKOSTIN / Howard ZHAO USA 10 S
  14. Hydroblade

    Ladies SP [JGP 2018 Linz]

    ISU JGP Linz 2018 Junior Ladies Entries No. Name Nation 1 Amelia Scarlett JACKSON AUS 1 Corina ORMSTON AUS 1 S Emily PEAK AUS 1 S Rose ROBINSON AUS 1 S Amelia SADLER AUS 1 S Shania SIME AUS 1 S Lucy Sori YUN AUS 1 S 2 Olga MIKUTINA AUT 2 3 Stefanie PESENDORFER AUT 2 4 Lara ROTH AUT 2 Jasmin ELSEBAIE AUT 2 S Sophie-Laureen GUENTHER AUT 2 S Sophia SCHALLER AUT 2 S Alisa STOMAKHINA AUT 2 S 5 Neira KISO BIH 3 6 Maria LEVUSHKINA BUL 4 Ivelina BAYCHEVA BUL 4 S Kristina GRIGOROVA BUL 4 S Eliza PANCHEVA BUL 4 S 7 Emma BULAWKA CAN 5 Sarah-Maude BLANCHARD CAN 5 S Victoria BOCKNEK CAN 5 S Catherine CARLE CAN 5 S Daria CARR CAN 5 S Aurora COTOP CAN 5 S Hannah DAWSON CAN 5 S Olivia GRAN CAN 5 S Lissa Anne MCGAGHEY CAN 5 S Amelia ORZEL CAN 5 S Alison SCHUMACHER CAN 5 S 8 Hongyi CHEN CHN 6 9 Mandy CHIANG TPE 7 Amanda HSU TPE 7 S Megan LY TPE 7 S Marissa WU TPE 7 S 10 Katerina FRICOVA CZE 8 Michaela Lucie HANZLIKOVA CZE 8 S Aneta JANICZKOVA CZE 8 S Daniela KO CZE 8 S Nikola RYCHTARIKOVA CZE 8 S Klara STEPANOVA CZE 8 S 11 Sofia SULA FIN 9 Laura KARHUNEN FIN 9 S Enja RUOKONEN FIN 9 S Vera STOLT FIN 9 S Milania VAANANEN FIN 9 S Selma VALITALO FIN 9 S 12 Anna KUZMENKO FRA 10 Alizee CROZET FRA 10 S 13 Elodie EUDINE GER 11 Lea Johanna DASTICH GER 11 S Franziska KETTL GER 11 S Tiffany KLAUNIG GER 11 S Ann-Christin MAROLD GER 11 S 14 Anastasia VAIPAN-LAW GBR 12 Anna LITVINENKO GBR 12 S Kristen SPOURS GBR 12 S 15 Cheuk Ka Kahlen CHEUNG HKG 13 Joyce Selina CHAN HKG 13 S Hiu Yau CHOW HKG 13 S Vinci HO HKG 13 S 16 Elizabeth GOLDING IRL 14 17 Maya GORODNITSKY ISR 15 18 Lara Naki GUTMANN ITA 16 Lucrezia BECCARI ITA 16 S Elisabetta LECCARDI ITA 16 S Chenny PAOLUCCI ITA 16 S Marina PIREDDA ITA 16 S Alessia TORNAGHI ITA 16 S 19 Riko TAKINO JPN 17 20 Shiika YOSHIOKA JPN 17 Yuna AOKI JPN 17 S Nana ARAKI JPN 17 S Moa IWANO JPN 17 S Tomoe KAWABATA JPN 17 S Sora MAENO JPN 17 S Rion SUMIYOSHI JPN 17 S Kinayu YOKOI JPN 17 S Yuhana YOKOI JPN 17 S 21 Angela PRILEPCHANSKA MKD 18 Mia NIKOLOVSKA MKD 18 S 22 Aina Sorfina MOHD AMINUDIN MAS 19 Hui Jeen TAN MAS 19 S Kay Li YEO MAS 19 S 23 Ana Cecilia SYDOW MEX 20 24 Lenne VAN GORP NED 21 Caya SCHEEPENS NED 21 S Kyarha VAN TIEL NED 21 S 25 Jocelyn HONG NZL 22 Nicola KORCK NZL 22 S Ella SMITH NZL 22 S 26 Gyo Hee JEON KOR 23 27 Haein LEE KOR 23 Su Been JEON KOR 23 S Minseung KIM KOR 23 S Seungbeen YU KOR 23 S 28 Anastasiia GUBANOVA RUS 24 29 Alena KOSTORNAIA RUS 24 Anastasiia GULIAKOVA RUS 24 S Alena KANYSHEVA RUS 24 S Anastasia KOSTYUK RUS 24 S Kseniia SINITSYNA RUS 24 S Anastasia TARAKANOVA RUS 24 S Anna TARUSINA RUS 24 S Alexandra TRUSOVA RUS 24 S Viktoria VASILIEVA RUS 24 S 30 Leona ROGIC SRB 25 Zona APOSTOLOVIC SRB 25 S Nevena MIHAJLOVIC SRB 25 S Darja MIJATOVIC SRB 25 S Mina MIRCETIC SRB 25 S 31 Nina POLSAK SLO 26 Ana CMER SLO 26 S Lara HROVAT SLO 26 S Nea SMOLEJ SLO 26 S 32 Cassandra JOHANSSON SWE 27 Jelizaveta KOPACA SWE 27 S Lisa LAGER SWE 27 S Smilla SZALKAI SWE 27 S 33 Anaïs CORADUCCI SUI 28 Noemie BODENSTEIN SUI 28 S Giulia CELIO SUI 28 S Maia MAZZARA SUI 28 S Nicole ZAIKA SUI 28 S 34 Guzide Irmak BAYIR TUR 29 35 Ting CUI USA 30 Maxine BAUTISTA USA 30 S Emma COPPESS USA 30 S Hanna HARRELL USA 30 S Angelina HUANG USA 30 S Gabriella IZZO USA 30 S Sarah JUNG USA 30 S Pooja KALYAN USA 30 S Ashley LIN USA 30 S Akari NAKAHARA USA 30 S Kaitlyn NGUYEN USA 30 S Jenna SHI USA 30 S Audrey SHIN USA 30 S
  15. Hydroblade

    Pairs SP [JGP 2018 Linz]

    ISU JGP Linz 2018 Junior Pairs Entries No. Name Nation 1 Sara Jane DANA / Livio MAYR AUT 1 2 Heidrun PIPAL / Erik PIPAL AUT 1 3 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN 2 Brooke MCINTOSH / Brandon TOSTE CAN 2 S Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN 2 S Camille PERREAULT / Bryan PIERRO CAN 2 S Marine POULIOT / Alexandre SIMARD CAN 2 S 4 Motong LIU / Tianze WANG CHN 3 5 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 4 6 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 5 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 5 S 7 Hilary Elizabeth ASHER / Luthra NISHCHAY IND 6 8 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 7 9 Amina ATAKHANOVA / Nikita VOLODIN RUS 8 10 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS 8 11 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS 8 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 8 S Daria KVARTALOVA / Alexei SVIATCHENKO RUS 8 S Nadezhda LABAZINA / Nikita RAKHMANIN RUS 8 S Anastasiia MELNIKOVA / Maksim SELKIN RUS 8 S Anastasia MISHINA / Aleksandr GALIAMOV RUS 8 S Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 8 S Alina PEPELEVA / Roman PLESHKOV RUS 8 S 12 Sofiia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR 9 13 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 10
  16. Hydroblade

    Ice Dance RD [JGP 2018 Linz]

    ISU JGP Linz 2018 Junior Ice Dance Entries No. Name Nation 1 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS 1 Jessica PALFREYMAN / Nicholas MCCREARY AUS 1 S 2 Corinna HUBER / Patrik HUBER AUT 2 3 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 3 4 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 3 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 3 S Amelia BOONE / Malcolm KOWAN CAN 3 S Alicia FABBRI / Paul AYER CAN 3 S Ellie FISHER / Simon-Pierre MALETTE-PAQUETTE CAN 3 S Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN 3 S Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN 3 S Olivia MCISAAC / Corey CIRCELLI CAN 3 S Ashlynne STAIRS / Elliott GRAHAM CAN 3 S 5 Xizi CHEN / Jianing XING CHN 4 6 Lou TERREAU / Noe PERRON FRA 5 Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 5 S Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA 5 S Lila-Maya SECLET MONCHOT / Renan MANCEAU FRA 5 S 7 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 6 Lara LUFT / Asaf KAZIMOV GER 6 S Amanda PETERSON / Stephano Valentino SCHUSTER GER 6 S 8 Alice ROGATNIK / Yehor BARSHAK ISR 7 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR 7 S 9 Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA 8 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 8 S Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA 8 S 10 Eva KUTS / Dmitrii MIKHAILOV RUS 9 11 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 9 Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV RUS 9 S Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS 9 S Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 9 S Ksenia KONKINA / Alexander VAKHNOV RUS 9 S Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV RUS 9 S Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS 9 S Sofya TYUTYUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS 9 S Arina USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS 9 S 12 Sophia ELDER / Christopher ELDER USA 10 13 Jocelyn HAINES / James KOSZUTA USA 10 Katarina DELCAMP / Maxwell GART USA 10 S Alina EFIMOVA / Alexander PETROV USA 10 S Caroline GREEN / Gordon GREEN USA 10 S Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA 10 S Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 10 S Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 10 S Katarina WOLFKOSTIN / Howard ZHAO USA 10 S
  17. Hydroblade

    Ladies FS [JGP 2018 Bratislava]

    ISU JGP Bratislava 2018 Junior Ladies Entries No. Name Nation 1 Virginia Elisa BUSTOS ARG 1 2 Sophia SCHALLER AUT 2 Jasmin ELSEBAIE AUT 2 S Sophie-Laureen GUENTHER AUT 2 S Olga MIKUTINA AUT 2 S Stefanie PESENDORFER AUT 2 S Lara ROTH AUT 2 S Alisa STOMAKHINA AUT 2 S 3 Kim CHEREMSKY AZE 3 4 Alexandra FEIGIN BUL 4 Kristina GRIGOROVA BUL 4 S Eliza PANCHEVA BUL 4 S 5 Alison SCHUMACHER CAN 5 Sarah-Maude BLANCHARD CAN 5 S Victoria BOCKNEK CAN 5 S Emma BULAWKA CAN 5 S Catherine CARLE CAN 5 S Daria CARR CAN 5 S Hannah DAWSON CAN 5 S Olivia GRAN CAN 5 S Leah LEE CAN 5 S Lissa Anne MCGAGHEY CAN 5 S Amelia ORZEL CAN 5 S 6 Hana CVIJANOVIC CRO 6 Katarina KITAROVIC CRO 6 S Hana KOSIC CRO 6 S 7 Daniela KO CZE 7 Katerina FRICOVA CZE 7 S Michaela Lucie HANZLIKOVA CZE 7 S Aneta JANICZKOVA CZE 7 S Nikola RYCHTARIKOVA CZE 7 S Klara STEPANOVA CZE 7 S 8 Maia SORENSEN DEN 8 9 Elodie EUDINE GER 9 Franziska KETTL GER 9 S Tiffany KLAUNIG GER 9 S 10 Kristen SPOURS GBR 10 Anna LITVINENKO GBR 10 S Victoria MCMAHON GBR 10 S Anastasia VAIPAN-LAW GBR 10 S 11 Yi Christy LEUNG HKG 11 Joyce Selina CHAN HKG 11 S Hiu Yau CHOW HKG 11 S 12 Julia LANG HUN 12 Emese GLOZIK HUN 12 S Dora NAGY HUN 12 S Csenge RABB HUN 12 S 13 Viktoria BJORNSDOTTIR ISL 13 Emilia Ros OMARSDOTTIR ISL 13 S 14 Savika Refa ZAHIRA INA 14 15 Alessia TORNAGHI ITA 15 Lucrezia BECCARI ITA 15 S Lara Naki GUTMANN ITA 15 S Elisabetta LECCARDI ITA 15 S Marina PIREDDA ITA 15 S 16 Tomoe KAWABATA JPN 16 17 Yuhana YOKOI JPN 16 Yuna AOKI JPN 16 S Nana ARAKI JPN 16 S Moa IWANO JPN 16 S Sora MAENO JPN 16 S Rion SUMIYOSHI JPN 16 S Riko TAKINO JPN 16 S Kinayu YOKOI JPN 16 S Shiika YOSHIOKA JPN 16 S 18 Azhar ZHUMAKHANOVA KAZ 17 Veronika SHEVELEVA KAZ 17 S Diana SULEIMENOVA KAZ 17 S 19 Gemma MARSHALL LUX 18 20 Andrea MONTESINOS CANTU MEX 19 21 Frida Turiddotter BERGE NOR 20 22 Ji hun TO KOR 21 23 Young YOU KOR 21 Gyo Hee JEON KOR 21 S Su Been JEON KOR 21 S Minseung KIM KOR 21 S Seungbeen YU KOR 21 S 24 Ana Sofia BESCHEA ROU 22 Ana Maria ION ROU 22 S Bristena Patricia PRODEA ROU 22 S Andreea URECHE ROU 22 S 25 Anna SHCHERBAKOVA RUS 23 26 Anna TARUSINA RUS 23 Anastasiia GUBANOVA RUS 23 S Anastasiia GULIAKOVA RUS 23 S Alena KANYSHEVA RUS 23 S Alena KOSTORNAIA RUS 23 S Anastasia KOSTYUK RUS 23 S Kseniia SINITSYNA RUS 23 S Anastasia TARAKANOVA RUS 23 S Alexandra TRUSOVA RUS 23 S Viktoria VASILIEVA RUS 23 S 27 Ema DOBOSZOVA SVK 24 28 Alexandra Michaela FILCOVA SVK 24 29 Silvia HUGEC SVK 24 Agata BACOVA SVK 24 S Nina LETENAYOVA SVK 24 S Claudia MIFKOVICOVA SVK 24 S Maria Sofia PUCHEROVA SVK 24 S 30 Nea SMOLEJ SLO 25 Ana CMER SLO 25 S Lara HROVAT SLO 25 S Nina POLSAK SLO 25 S 31 Anna BERTRAN ESP 26 32 Smilla SZALKAI SWE 27 Cassandra JOHANSSON SWE 27 S 33 Maia MAZZARA SUI 28 Noemie BODENSTEIN SUI 28 S Giulia CELIO SUI 28 S Anaïs CORADUCCI SUI 28 S Nicole ZAIKA SUI 28 S 34 Anna RAKOVYCH UKR 29 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 29 S Maryna ZHDANOVYCH UKR 29 S 35 Pooja KALYAN USA 30 Maxine BAUTISTA USA 30 S Emma COPPESS USA 30 S Ting CUI USA 30 S Hanna HARRELL USA 30 S Angelina HUANG USA 30 S Gabriella IZZO USA 30 S Sarah JUNG USA 30 S Ashley LIN USA 30 S Akari NAKAHARA USA 30 S Kaitlyn NGUYEN USA 30 S Jenna SHI USA 30 S Audrey SHIN USA 30 S
  18. Hydroblade

    Ice Dance FD [JGP 2018 Bratislava]

    ISU JGP Bratislava 2018 Junior Ice Dance Entries No. Name Nation 1 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 1 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 1 S 2 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 2 3 Alicia FABBRI / Paul AYER CAN 2 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 2 S Ellie FISHER / Simon-Pierre MALETTE-PAQUETTE CAN 2 S Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN 2 S Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 2 S Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN 2 S Olivia MCISAAC / Corey CIRCELLI CAN 2 S Ashlynne STAIRS / Elliott GRAHAM CAN 2 S 4 Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 3 5 Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA 3 Lila-Maya SECLET MONCHOT / Renan MANCEAU FRA 3 S Lou TERREAU / Noe PERRON FRA 3 S 6 Amanda PETERSON / Stephano Valentino SCHUSTER GER 4 Lara LUFT / Asaf KAZIMOV GER 4 S Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 4 S 7 Emily ROSE BROWN / James HERNANDEZ GBR 5 Sasha FEAR / George WADDELL GBR 5 S 8 Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA 6 Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA 6 S Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 6 S 9 Jeongeun JEON / Sungmin CHOI KOR 7 10 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS 8 11 Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS 8 Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV RUS 8 S Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 8 S Ksenia KONKINA / Alexander VAKHNOV RUS 8 S Eva KUTS / Dmitrii MIKHAILOV RUS 8 S Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV RUS 8 S Sofya TYUTYUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS 8 S Arina USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS 8 S 12 Anna CHERNIAVSKA / Volodymyr GOROVYY UKR 9 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 9 S Sofiia LYZOHUB / Danylo YEFREMENKO UKR 9 S Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 9 S 13 Katarina DELCAMP / Maxwell GART USA 10 14 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA 10 Alina EFIMOVA / Alexander PETROV USA 10 S Sophia ELDER / Christopher ELDER USA 10 S Caroline GREEN / Gordon GREEN USA 10 S Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 10 S Jocelyn HAINES / James KOSZUTA USA 10 S Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 10 S Katarina WOLFKOSTIN / Howard ZHAO USA 10 S
  19. Hydroblade

    Ladies SP [JGP 2018 Bratislava]

    ISU JGP Bratislava 2018 Junior Ladies Entries No. Name Nation 1 Virginia Elisa BUSTOS ARG 1 2 Sophia SCHALLER AUT 2 Jasmin ELSEBAIE AUT 2 S Sophie-Laureen GUENTHER AUT 2 S Olga MIKUTINA AUT 2 S Stefanie PESENDORFER AUT 2 S Lara ROTH AUT 2 S Alisa STOMAKHINA AUT 2 S 3 Kim CHEREMSKY AZE 3 4 Alexandra FEIGIN BUL 4 Kristina GRIGOROVA BUL 4 S Eliza PANCHEVA BUL 4 S 5 Alison SCHUMACHER CAN 5 Sarah-Maude BLANCHARD CAN 5 S Victoria BOCKNEK CAN 5 S Emma BULAWKA CAN 5 S Catherine CARLE CAN 5 S Daria CARR CAN 5 S Hannah DAWSON CAN 5 S Olivia GRAN CAN 5 S Leah LEE CAN 5 S Lissa Anne MCGAGHEY CAN 5 S Amelia ORZEL CAN 5 S 6 Hana CVIJANOVIC CRO 6 Katarina KITAROVIC CRO 6 S Hana KOSIC CRO 6 S 7 Daniela KO CZE 7 Katerina FRICOVA CZE 7 S Michaela Lucie HANZLIKOVA CZE 7 S Aneta JANICZKOVA CZE 7 S Nikola RYCHTARIKOVA CZE 7 S Klara STEPANOVA CZE 7 S 8 Maia SORENSEN DEN 8 9 Elodie EUDINE GER 9 Franziska KETTL GER 9 S Tiffany KLAUNIG GER 9 S 10 Kristen SPOURS GBR 10 Anna LITVINENKO GBR 10 S Victoria MCMAHON GBR 10 S Anastasia VAIPAN-LAW GBR 10 S 11 Yi Christy LEUNG HKG 11 Joyce Selina CHAN HKG 11 S Hiu Yau CHOW HKG 11 S 12 Julia LANG HUN 12 Emese GLOZIK HUN 12 S Dora NAGY HUN 12 S Csenge RABB HUN 12 S 13 Viktoria BJORNSDOTTIR ISL 13 Emilia Ros OMARSDOTTIR ISL 13 S 14 Savika Refa ZAHIRA INA 14 15 Alessia TORNAGHI ITA 15 Lucrezia BECCARI ITA 15 S Lara Naki GUTMANN ITA 15 S Elisabetta LECCARDI ITA 15 S Marina PIREDDA ITA 15 S 16 Tomoe KAWABATA JPN 16 17 Yuhana YOKOI JPN 16 Yuna AOKI JPN 16 S Nana ARAKI JPN 16 S Moa IWANO JPN 16 S Sora MAENO JPN 16 S Rion SUMIYOSHI JPN 16 S Riko TAKINO JPN 16 S Kinayu YOKOI JPN 16 S Shiika YOSHIOKA JPN 16 S 18 Azhar ZHUMAKHANOVA KAZ 17 Veronika SHEVELEVA KAZ 17 S Diana SULEIMENOVA KAZ 17 S 19 Gemma MARSHALL LUX 18 20 Andrea MONTESINOS CANTU MEX 19 21 Frida Turiddotter BERGE NOR 20 22 Ji hun TO KOR 21 23 Young YOU KOR 21 Gyo Hee JEON KOR 21 S Su Been JEON KOR 21 S Minseung KIM KOR 21 S Seungbeen YU KOR 21 S 24 Ana Sofia BESCHEA ROU 22 Ana Maria ION ROU 22 S Bristena Patricia PRODEA ROU 22 S Andreea URECHE ROU 22 S 25 Anna SHCHERBAKOVA RUS 23 26 Anna TARUSINA RUS 23 Anastasiia GUBANOVA RUS 23 S Anastasiia GULIAKOVA RUS 23 S Alena KANYSHEVA RUS 23 S Alena KOSTORNAIA RUS 23 S Anastasia KOSTYUK RUS 23 S Kseniia SINITSYNA RUS 23 S Anastasia TARAKANOVA RUS 23 S Alexandra TRUSOVA RUS 23 S Viktoria VASILIEVA RUS 23 S 27 Ema DOBOSZOVA SVK 24 28 Alexandra Michaela FILCOVA SVK 24 29 Silvia HUGEC SVK 24 Agata BACOVA SVK 24 S Nina LETENAYOVA SVK 24 S Claudia MIFKOVICOVA SVK 24 S Maria Sofia PUCHEROVA SVK 24 S 30 Nea SMOLEJ SLO 25 Ana CMER SLO 25 S Lara HROVAT SLO 25 S Nina POLSAK SLO 25 S 31 Anna BERTRAN ESP 26 32 Smilla SZALKAI SWE 27 Cassandra JOHANSSON SWE 27 S 33 Maia MAZZARA SUI 28 Noemie BODENSTEIN SUI 28 S Giulia CELIO SUI 28 S Anaïs CORADUCCI SUI 28 S Nicole ZAIKA SUI 28 S 34 Anna RAKOVYCH UKR 29 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 29 S Maryna ZHDANOVYCH UKR 29 S 35 Pooja KALYAN USA 30 Maxine BAUTISTA USA 30 S Emma COPPESS USA 30 S Ting CUI USA 30 S Hanna HARRELL USA 30 S Angelina HUANG USA 30 S Gabriella IZZO USA 30 S Sarah JUNG USA 30 S Ashley LIN USA 30 S Akari NAKAHARA USA 30 S Kaitlyn NGUYEN USA 30 S Jenna SHI USA 30 S Audrey SHIN USA 30 S
  20. Hydroblade

    Pairs SP [JGP 2018 Bratislava]

    ISU JGP Bratislava 2018 Junior Pairs Entries No. Name Nation 1 Darya RABKOVA / Vladyslav GRESKO BLR 1 2 Patricia ANDREW / Paxton FLETCHER CAN 2 3 Brooke MCINTOSH / Brandon TOSTE CAN 2 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN 2 S Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN 2 S Camille PERREAULT / Bryan PIERRO CAN 2 S Marine POULIOT / Alexandre SIMARD CAN 2 S 4 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 3 5 Anastasia MISHINA / Aleksandr GALIAMOV RUS 3 6 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 3 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS 3 S Daria KVARTALOVA / Alexei SVIATCHENKO RUS 3 S Nadezhda LABAZINA / Nikita RAKHMANIN RUS 3 S Anastasiia MELNIKOVA / Maksim SELKIN RUS 3 S Alina PEPELEVA / Roman PLESHKOV RUS 3 S Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS 3 S 7 Tereza ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK 4
  21. Hydroblade

    Men SP [JGP 2018 Bratislava]

    ISU JGP Bratislava 2018 Junior Men Entries No. Name Nation 1 Mauro CALCAGNO ARG 1 2 Luc MAIERHOFER AUT 2 3 Mikalai KAZLOU BLR 3 Yauhenii PUZANAU BLR 3 S Yakau ZENKO BLR 3 S 4 Alexander ZLATKOV BUL 4 Vassil DIMITROV BUL 4 S Radoslav MARINOV BUL 4 S 5 Stephen GOGOLEV CAN 5 6 Aleksa RAKIC CAN 5 Beresford Louise CLEMENTS CAN 5 S Alexei GUINZBOURG CAN 5 S Iliya KOVLER CAN 5 S Conrad ORZEL CAN 5 S Joseph PHAN CAN 5 S 7 Charles Henry KATANOVIC CRO 6 8 Nikolaj Molgaard PEDERSEN DEN 7 Lucas STRZELEC DEN 7 S 9 Denis GURDZHI GER 8 Isaak DROYSEN GER 8 S Jonathan HESS GER 8 S Kai JAGODA GER 8 S Daniel SAPOZNIKOV GER 8 S 10 Josh BROWN GBR 9 Luke DIGBY GBR 9 S 11 Calvin PRATAMA INA 10 12 Daniel GRASSL ITA 11 Gabriele FRANGIPANI ITA 11 S Nicolaj MEMOLA ITA 11 S 13 Mitsuki SUMOTO JPN 12 Yuma KAGIYAMA JPN 12 S Yuto KISHINA JPN 12 S Sena MIYAKE JPN 12 S Shun SATO JPN 12 S Koshiro SHIMADA JPN 12 S Tatsuya TSUBOI JPN 12 S 14 Donovan CARRILLO MEX 13 15 Lilian BINZARI MDA 14 16 Jaeseok KYEONG KOR 15 Sihyeong LEE KOR 15 S 17 Egor RUKHIN RUS 16 18 Roman SAVOSIN RUS 16 Petr GUMENNIK RUS 16 S Makar IGNATOV RUS 16 S Artem KOVALEV RUS 16 S Egor MURASHOV RUS 16 S Mikhail POLIANSKII RUS 16 S Evgeni SEMENENKO RUS 16 S Matvei VETLUGIN RUS 16 S 19 Gabriel FOLKESSON SWE 17 Andreas NORDEBÄCK SWE 17 S 20 Tomas Llorenc GUARINO SABATE SUI 18 Noah BODENSTEIN SUI 18 S Nurullah SAHAKA SUI 18 S 21 Mykhailo LEIBA UKR 19 22 Kyrylo LISHENKO UKR 19 Andrey KOKURA UKR 19 S Mykhailo RUDKOVSKYI UKR 19 S Ivan SHMURATKO UKR 19 S 23 Ryan DUNK USA 20 24 Andrew TORGASHEV USA 20 Goku ENDO USA 20 S Tomoki HIWATASHI USA 20 S Nicholas HSIEH USA 20 S Joseph KANG USA 20 S Max LAKE USA 20 S Maxim NAUMOV USA 20 S Camden PULKINEN USA 20 S Eric SJOBERG USA 20 S Dinh TRAN USA 20 S Alex WELLMAN USA 20 S Jonathan YANG USA 20 S Paul YEUNG USA 20 S
  22. Hydroblade

    [Tv Broadcast] Fantasy on Ice 2018 in KANAZAWA

    until
    [This is a broadcast by CS Asahi. The discussion can be found here] Fantasy on Ice 2018 in Kanazawa [Day 3]
  23. Hydroblade

    Fantasy on Ice 2018 in KANAZAWA

    Dates Streaming Party Thread: Skaters Japan International Yuzuru Hanyu (All) Javier Fernández (All) Nobunari Oda (All) Misha Ge (Makuhari・Kanazawa) Miki Ando (All) Elladj Balde (All) Satoko Miyahara (Makuhari) Evgenia Medvedeva (Makuhari・Kanazawa) Akiko Suzuki (All) Evgeni Plushenko (All) Rika Kihira (All) Stephane Lambiel (All) Jeffrey Buttle (All) Johnny Weir (All) Tessa Virtue/Scott Moir (All) Anna Cappellini/Luca Lanotte (All) Resources Media Links Post Index: Day 1 - page 1 [x] Day 2 - page 17 [x] Day 3 - page 25 [x]
  24. Hi~ This thread is to comment on the broadcast of Fantasy on Ice 2018 in MAKUHARI Instructions for Streaming Please don't distribute the links outside the site, thank you FUJITV Great quality, and looks like we still have access haha. It archives the programs for a week! So if you can't watch it now you can watch it at a more sensible time Flash based, won't work on devices that don't support Flash. You need to register to watch. I suggest you create a mail account here and use it to register. For CS Asahi 2, click the center section that says BS and click number 019 BS朝日 Day 1 Day 2 Day 3 Resources Media Links Post
  25. Hi~ This thread is to comment on the broadcast of Heroes and Future in NAGANO Instructions for Streaming Please don't distribute the links outside the site, thank you FUJITV Great quality, and looks like we still have access haha. It archives the programs for a week! So if you can't watch it now you can watch it at a more sensible time Flash based, won't work on devices that don't support Flash. You need to register to watch. I suggest you create a mail account here and use it to register. For BS Fuji, click the center section that says BS and click number 023 BSフジ Resources Media Links Post
×