Jump to content

Yuzuru Hanyu - Türkçe Sohbet Köşesi

robin

Recommended Posts

• 1 month later...
  • 3 months later...
8 hours ago, Tae Grane said:

Aaaaaa merhaba!!! Bu forumda Türkler için bi kısım olduğunu bilmiyordum. Sizi bulduğuma sevindim hehehehe

Yuzuru Hanyu ile ilgili Türkçe kaynaklar çok sınırlı bende şans eseri buldum. :)

8 hours ago, Tae Grane said:

Aaaaaa merhaba!!! Bu forumda Türkler için bi kısım olduğunu bilmiyordum. Sizi bulduğuma sevindim hehehehe

Geçenlerde bir performansını seyrediyordum ( tabi ki Yuzu'nun :) yorumcu bir yerde Yuzu için başka bir gezegenden gelmiş. ve o gezegenin nüfusu da bir kişiden oluşuyor dedi. Sanırım bu forumun adıda bu yüzden Yuzuru Hanyu'ya cuk oturuyor. 

9 hours ago, pirpir said:

Geçenlerde bir performansını seyrediyordum ( tabi ki Yuzu'nun :) yorumcu bir yerde Yuzu için başka bir gezegenden gelmiş. ve o gezegenin nüfusu da bir kişiden oluşuyor dedi. Sanırım bu forumun adıda bu yüzden Yuzuru Hanyu'ya cuk oturuyor. 

O yorumcu italyan Max Ambesi ise, evet, bu forumun ismi ondan esinlendi :laughing:

53 minutes ago, robin said:

O yorumcu italyan Max Ambesi ise, evet, bu forumun ismi ondan esinlendi :laughing:

Vallahi ismini bilemiyorum ama demek ki benim ki doğru bir tespit olmuş :)

Bu arada forumu biraz karıştırdım da internet çöplüğünde bugüne dek rastlamadığım güzel link ve röportajlar buldum.

Burada bolca vakit geçireceğim anlaşılan. Ellerinize sağlık.

Yalnız bir sorum var. Admin olarak siz Türksünüz site Türk menşeili mi yoksa Yuzu bir dünya starı o bakımdan biz Türklerde mi işin içinde rastgeleyiz acaba? :)

1 hour ago, pirpir said:

Vallahi ismini bilemiyorum ama demek ki benim ki doğru bir tespit olmuş :)

Bu arada forumu biraz karıştırdım da internet çöplüğünde bugüne dek rastlamadığım güzel link ve röportajlar buldum.

Burada bolca vakit geçireceğim anlaşılan. Ellerinize sağlık.

Yalnız bir sorum var. Admin olarak siz Türksünüz site Türk menşeili mi yoksa Yuzu bir dünya starı o bakımdan biz Türklerde mi işin içinde rastgeleyiz acaba? :)

Üyelerimiz sağ olsun linkler bizde bol:tumblr_inline_mqt4grU8ua1qz4rgp:

Biz uluslararası bir forumuz. Hepimiz farklı ülkelerden geliyoruz ve adminlerin arasında bir ben türk asıllıyım, yani Türküm ama Türkiyede yaşamıyorum.

Sizin Yuzu'ya karşı merakınız nereden geliyor?

• 3 weeks later...

Kimse yazmıyor sanki buraya :) Ben ortaya bir konu atayım o halde. ISU yeni kural olarak bir yarışmada quad sayısını sınırlamış ve her bir quadın bir kere kullanımına izin vermiş. ( anlamlı bir cümle olmadı galiba ama hepiniz ne demek istediğimi anladınız..... dimi :oleyo: )

Bu kural ile Nathan Chen'in hoplaya zıplaya birincilik elde etmesinin önü tıkandı görünüyor. Yani tabi quadlar yüzünden iyi buz patencilerin sakatlanması meselesine de bir nebze set çekmiş oldular. Hanyu, Fernandez ve Uno'yu başarılı bulma sebebim artistik olarak da buz da yetkin olmalarıydı ve bence buz patenini zevkli kılan şeyde artistik kısmında sadece hoplama zıplama aktivitesi değil. O sebeple kuraldan memnunum.

Fakat aklıma şöyle de bir komplo teoriside gelmiyor değil. Amerikalalıların önünü kesmek için ( Vincent ve Nathan'dan bahsediyorum) dünyanın kalan ülkeleri elbilirliği yapmış gibi. Neredeyse diyeceğim ki Hanyu'nun bir dört yıl daha paten kayması ve 3.ncü olimpiyat altınını alarak rekoru kırması için birileri çoooook çalışıyor. ( Şikayetçi değilim bence de çok özel bir sporcu bu kadar kayırmayıda hakeder) 

2 hours ago, pirpir said:

Kimse yazmıyor sanki buraya :) Ben ortaya bir konu atayım o halde. ISU yeni kural olarak bir yarışmada quad sayısını sınırlamış ve her bir quadın bir kere kullanımına izin vermiş. ( anlamlı bir cümle olmadı galiba ama hepiniz ne demek istediğimi anladınız..... dimi :oleyo: )

Bu kural ile Nathan Chen'in hoplaya zıplaya birincilik elde etmesinin önü tıkandı görünüyor. Yani tabi quadlar yüzünden iyi buz patencilerin sakatlanması meselesine de bir nebze set çekmiş oldular. Hanyu, Fernandez ve Uno'yu başarılı bulma sebebim artistik olarak da buz da yetkin olmalarıydı ve bence buz patenini zevkli kılan şeyde artistik kısmında sadece hoplama zıplama aktivitesi değil. O sebeple kuraldan memnunum.

Fakat aklıma şöyle de bir komplo teoriside gelmiyor değil. Amerikalalıların önünü kesmek için ( Vincent ve Nathan'dan bahsediyorum) dünyanın kalan ülkeleri elbilirliği yapmış gibi. Neredeyse diyeceğim ki Hanyu'nun bir dört yıl daha paten kayması ve 3.ncü olimpiyat altınını alarak rekoru kırması için birileri çoooook çalışıyor. ( Şikayetçi değilim bence de çok özel bir sporcu bu kadar kayırmayıda hakeder) 

Türkçem kısıtlı ve bu kural konuları hakkında türkçede konuşmak zor geliyor ama bir deneyim...

Evet, kuralın ilk versiyonuna göre quad tekrarlamak yasaktı ama kuralı onaylamadan önce biraz değiştirdiler. Şimdiye kadar zayak kuralına göre tamamıyla 2 atlayış (triple veya quad) tekrarlana biliyordu ama artık but 2 atlayışın sadece birtanesi quad olabilir. Yanı tamamıyla bir quad tekrar edilebilinecek. Bu aslında fazla bir değişikliğe sebeb olmayacağına benziyor. Sadece Nathan ve Vincent gibi atletler iki quad tekrarlıyordu (Vincent bunda başarılı oldumu olmadımı şu anda hatırlayamıyorum). Bu değişiklikten dolayı 3A’ın önemi artacak gibi görünüyor ve bu Nathan’in en çok zorlandığı atlayışı olduğu için onun için dahada bir dezavantaj olabilir. 

Yuzu’da geçen sezonun basındaki planlarına göre 3A yerine iki quad tekrarlamayı düşünüyordu ve oda bu yeni kuralı beğenmeye bilir... ama ben zaten onun 3A’i terkrarlamasından yanaydım :tumblr_inline_mqt4grU8ua1qz4rgp:

Ama kuralın ilk versiyonundan aslında Nathan faydalana bilirdi. Sadece Nathan 5 çeşit quad atlayabiliyor yanı bir programın içninde hep o en yüksek sayıda quad atlayabilecekti. Bir çok federasyon (amerikan federasyon bir çıt çıkarmadığini hatırlıyorum) bu kurala karşı geldi ve bence bu yüzden kamera arkası kuralı yumuşatmaya karar verildi... bazen ISU’nun ne düşündüğü belli değil... 

Ve bencede ilk versiyon saçmaydı. Sporun teknik tarafinı kısıtlamak yerine jürilerin atletlerin “artistik”/skating skills yönüne önem vermesi daha mantıklı geliyor bana. 6 quad atladı diye (veya amerikan diye) gözü dönüp programın kalitesine bakmadan 92 puan PCS veren jürilerin yanlışı var, 6 quad atlayan atletin değil... jüriler işlerini doğru yapsaydı Nathan gibi atletlerin PCS bölümünede daha ağırlıklı önem verirlerdi diye düşünüyorum. 

(Benim gözlemlerime göre Yuzu’nun 4 sene daha devam etmesini istemeyen çooooook federasyon var... Bazen kendi federasyonu bunada dahil gibi geliyor bana..)