Jump to content

Recommended Posts

Other Federations National Championships

 

Date Country Location Post*
30/11/2018 - 7/12/2018 Australia Sydney / AUS OP
26/11/2018 - 1/12/2018 Great Britain & N.I. Sheffield / GBR OP
14/12/2018 - 16/12/2018 Spain  Logroño / ESP OP
13/12/2018 - 16/12/2018 Italy Trento / ITA OP
13/12/2018 - 15/12/2018 France Vaujany / FRA OP
22/12/2018 - 23/12/2018  Germany Stuttgart / GER OP
13/12/2018 - 15/12/2018 Four Nationals Budapest / HUN OP
13/12/2018 - 16/12/2018 Austria Gmunden / AUT OP
14/12/2018 - 16/12/2018 Finland Kouvola / FIN OP
12/12/2018 - 16/12/2018 Sweden Karlskrona / SWE OP
14/12/2018 - 16/12/2018 Switzerland Wetzikon / SUI OP
18/12/2018 - 20/12/2018 Ukraine Kiev / UKR OP
29/12/2018 - 30/12/2018 China Harbin / CHN OP
11/01/2019 - 13/01/2019 South Korea Seoul / KOR OP

*Link leads to the Results of the competition

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Australian Nationals Final Results

Senior Men Top 5

  Name Total SP FS
1. Brendan KERRY 228.38 87.56 140.82
2. Andrew DODDS 194.21 66.19 128.02
3. James MIN 181.64 67.82 113.82
4. Jordan DODDS 170.96 58.01 112.95
5. Darian KAPTICH 137.69 47.99 108.95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Protocols SP, FS

 

Senior Ladies Top 5

  Name Total SP FS
1. Kailani CRAINE 178.33 64.10 114.23
2. Brooklee HAN 163.60 54.31 109.29
3. Lucy Sori YUN 98.97 32.87 66.10
4.

Ashley COLLIVER

94.40 29.57 64.83
5.

Yancey CHAN

93.66 31.12 62.54

Protocols SP, FS

 

Senior Pairs

  Name Total SP FS
1. Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR 143.46 62.57 87.37

Protocol SP, FS

 

Senior Ice Dance

  Name Total SP FS
1. Chantelle KERRY / Andrew DODDS 160.40 59.91 100.49
2. Matilda FRIEND/ Will BADAOUI 145.60 54.31 91.29
3. India NETTE / Eron WESTWOOD 93.29 33.02 60.27

Protocols RD, FD

 

Results page (includes Novice and Junior skaters)

Share this post


Link to post
Share on other sites

British Nationals Final Results

Senior Men 

  Name Total SP FS
1. Graham NEWBERRY 200.55 77.14 123.41
2. Peter James HALLAM 182.00 67.89 114.11
3. Harry MATTICK 155.94 56.07 99.87

Protocols SP, FS

 

Senior Ladies Top 3

  Name Total SP FS
1. Natasha MCKAY 151.87 53.75 98.12
2. Karly ROBERTSON 150.99 55.19 95.80
3. Kristen SPOURS 145.77 51.95 93.82

Protocols SP, FS

 

Senior Pairs

  Name Total SP FS
1. Zoe JONES / Christopher BOYADJI 142.68 48.39 94.29

Protocol SP, FS

 

Senior Ice Dance

  Name Total SP FS
1. Lilah FEAR / Lewis GIBSON 181.89 63.32 120.07
2.

Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND

168.04 61.82 104.72
3.

Eleanor HIRST / Anthony CURRIE

112.47 44.52 67.95

Protocols RD, FD

 

Results page (includes B & A Novice and Junior skaters)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spanish Figure Skating Championships 2018

Logroño / ESP

14/12/2018 - 16/12/2018

 

Entry list

 

Men Ladies Ice Dance Pairs
  1. Héctor ALONSO
  2. Javier RAYA
  1. Valentina MATOS
  1. Olivia SMART / Adrian DÍAZ
  2. Sara HURTADO / Kirill JALYAVIN

1. Dorota BRODA / Pedro BETEGÓN

2. Laura BARQUERO / Aritz MAESTU

 

Time and Practice Schedule

Info page

Results page

Live stream

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Italian Figure Skating Championships 2018

Trento / ITA

13/12/2018 - 16/12/2018

 

Entry list

 

Men Ladies Ice Dance Pairs
  1. Nicolo' CAFARO

  2. Alessandro FADINI

  3. Mattia DALLA TORRE

  4. Daniel GRASSL

  5. Jari KESSLER

  6. Matteo RIZZO

  7. Alberto VANZ

  8. Marco ZANDRON

  1. Lucrezia BECCARI
  2. Sara CONTI
  3. Micol CRISTINI
  4. Lucrezia GENNARO
  5. Lara Naki GUTMANN
  6. Elisabetta LECCARDI
  7. Anna MEMOLA
  8. Elettra Maria OLIVOTTO

  9. Delia PAPARELLA

  10. Chenny PAOLUCCI

  11. Roberta RODEGHIERO

  12. Alessia TORNAGHI

  1. Chiara CALDERONE / Pietro PAPETTI
  2. Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI
  3. Carolina MOSCHENI / Andrea FABBRI
  4. Giada RUSSO / Jaime GARCIA
  5. Steffi VALERSI / Aleksandr VASILETS
  6. Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI
  1. Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE
  2. Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI

 

Time schedule at the bottom of the page

Results page

Live stream

Share this post


Link to post
Share on other sites

French Figure Skating Championships 2018

Vaujany / FRA

13/12/2018 - 15/12/2018

 

Entry list

 

Men Ladies Ice Dance Pairs
  1. Kevin AYMOZ
  2. Romain PONSART
  3. Adam SIAO HIM FA
  4. Luc ECONOMIDES
  5. Adrien TESSON
  6. Landry LE MAY
  7. Tom BOUVART
  8. Xavier VAUCLIN
  9. Philip WARREN
  10. Davide LEWTON BRAIN (*)
  1. Laurine LECAVELIER
  2. Maé-Bérénice MEITE
  3. Léa SERNA
  4. Anna KUZMENKO
  5. Alizée CROZET
  6. Océane PIEGAD
  7. Julie FROETSCHER
  8. Maïa MAZZARA (**)
  1. Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON
  2. Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC
  3. Julia WAGRET / Pierre SOUQUET
  4. Adelina GALYAIEVA / Louis THAURON
  1. Vanessa JAMES / Moran CIPRES
  2. Cléo HAMON / Denys STREKALIN
  3. Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV
  4. Coline KERIVEN / Noël-Antoine PIERRE

 

* Represents Monaco but participates

** Represents Switzerland but participates

 

Time schedule

Info page

Results page

Share this post


Link to post
Share on other sites

German Figure Skating Championships 2018

Stuttgart / GER

22/12/2018- 123/12/2018

 

Entry list 

 

Men Ladies Ice Dance Pairs
  1. Dave KÖTTING
  2. Catalin DIMITRESCU
  3. Fabian PIONTEK
  4. Paul FENTZ
  5. Thomas STOLL
  6. Thomas JUNSKI
  1. Kristina ISAEV
  2. Jasmin LUGERT
  3. Nathalie WEINZIERL
  4. Ann-Christin MAROLD
  5. Alissa SCHEIDT
  6. Celine GÖBEL
  7. Nicole SCHOTT
  8. Lutricia BOCK
  1. Jennifer URBAN /Benjamin STEFFAN
  2. Shari KOCH / Chirstian NÜCHTERN
  3. Katharina MÜLLER / Tim DIECK
  1. Minerva Fabienne HAASE / Nolan SEEGERT
  2. Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT

 

Time schedule

Results page

Info page (with live stream)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Four Nationals Championships 2018

(Czech Republic, Slovakia, Poland, and Hungary)

Budapest / HUN

13/12/2018 - 15/12/2018

 

Entry list

 

Men Ladies Ice Dance Pairs
  1. Michael NEUMAN (SVK)
  2. Marco KLEPOCH (SVK)
  3. Jiri BELOHRADSKY (CZE)
  4. Matya BELOHRADSKY (CZE)
  5. Filip SCERBA (CZE)
  6. Petr KOTLARIK (CZE)
  7. Daniel MRAZEK (CZE)
  8. Radek JAKUBKA (CZE)
  9. Georgii RESHTENKO (CZE)
  10. Alexander BOROVOJ (HUN)
  11. András CSERNOH (HUN)
  12. Máté BÖRÖCZ (HUN)
  13. Alexander MASZLJANKO (HUN)
  14. Igor REZNICHENKO (POL)
  15. Krzysztof GALA (POL)
  16. Lukasz KEDZIERSKI (POL)
  17. Eryk MATYSIAK (POL)
  18. Olgierd FEBBI (POL)
  19. Michal WOZNIAK (POL)
  20. Andrzej SICINSKI (POL)
  1. Silvia HUGEC (SVK)
  2. Nicole RAJICOVA (SVK)
  3. Bronislava DOBIASOVA (SVK)
  4. Eliska BREZINOVA (CZE)
  5. Michaela LUCIE HANZLIKOVA (CZE)
  6. Elizaveta UKOLOVA (CZE)
  7. Nikole RYCHTARIKOVA (CZE)
  8. Aneta JANICZKOVA (CZE)
  9. Klara STEPANOVA (CZE)
  10. Daniela KO (CZE)
  11. Kloé ROZGONYI (HUN)
  12. Fruzsina MEDGYESI (HUN)
  13. Ivett TÓTH (HUN)
  14. Elzbieta GABRYSZAK (POL)
  15. Ekaterina KURAKOVA (POL)
  16. Oliwia RZEPIEL (POL)
  17. Agnieszka REJMENT (POL)
  18. Magdalena ZAWADZKA (POL)
  19. Natalia LERKA (POL)
  1. Emily MONAGHAN / Ilias FOURATI (HUN)
  2. Beatrice TOMCZAK / Dániel ILLÉS (HUN)
  3. Anna YANOVSKAYA / Ádám LUKÁCS (HUN)
  4. Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV (POL)
  5. Justyna PLUTOWSKA / Jeremie FLEMIN (POL)
  6. Jenna HERTENSTEIN / Damian BINKOWSKI (POL)

 

1. None

 

Time schedule

Info page

Live stream

Share this post


Link to post
Share on other sites

Austrian National Championships

Gmunden / AUT

13/12/2018 - 16/12/2018

 

Entry list

 

Men Ladies Ice Dance Pairs
  1. Luc MAIERHOFER
  2. Remington Deion BURGHART
  3. Maurizio ZANDRON
  4. Manuel DRECHSLER
  5. Albert MÜCK
  6. Florian POSER
  1. Nicole JANACS
  2. Victoria HÜBLER
  3. Lara Nikola ROTH
  4. Anita KAPFERER
  5. Polina MOZOKHINA
  6. Sophia SCHALLER
  7. Victoria KAFOL
  8. Isabella MESSINGER
  9. Nina Larissa WOLFSLAST

  1. No Ice Dance
  1. No Pairs

 

Info page

Results page

Share this post


Link to post
Share on other sites

Finnish National Championships

14/12/2018-16/12/2018

Kouvola / FIN

 

Entry List

 

Men Ladies Ice Dance Pairs
  1. Valtter VIRTANEN
  2. Roman GALAY
  3. Bela PAPP
  1. Emmi PELTONEN
  2. Viveca LINDFORS
  3. Jenni SAARINEN
  4. Linnea CEDER
  5. Laura KARHUNEN
  6. Nelma HEDE
  7. Sofia SULA
  8. Vera STOLT
  9. Hanna KIVINIEMI
  10. Salianna ÖZTURK
  11. Oona OUNASVOURI
  12. Jade RAUTIAINEN
  1. Juulia TURKKILA / Mattias VERSLUIS
  1. No Pairs

 

Time schedule

Info page

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swedish National Championships

Karlskrona / SWE

12/12/2018 - 16/12/2018

 

Entry list

 

Men Ladies Ice Dance Pairs
  1. Mikael NORDEBÄCK
  2. Daniel ENGELSONS
  3. Alexander MAJOROV
  4. Nikolaj MAJOROV
  5. Illya SOLOMIN
  6. Natran TZAGAI
  1. Matilda ALGOTSSON
  2. Tilda ALTERYD
  3. Elin HALLBERG
  4. Isabelle PAULSSON
  5. Danielle KRISTENSSON
  6. Anita ÖSTLUND
  7. Ildi ADOK
  8. Natasja REMSTEDT
  9. Cecilia FRYDÉN
  10. Cassandra JOHANSSON
  11. Esmeralda ANDERSSON
  12. Nathalie SÖDERLIND
  13. Josefin TALJEGARD
  14. Smilla SZALKAI
  15. Johanna WICK
1. No Ice Dance  1. No Pairs

 

Time and practice schedule

Info page

Results page

Live stream

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swiss National Championships 2018

Wetzikon / SUI

14/12/2018 - 16/12/2018

 

Entry List

 

Men Ladies Ice Dance Pairs
  1. Beat SCHÜMPERLI
  2. Tomas Llorenç GUARINO SABATÉ
  3. Nicola TODESCHINI
  4. Lukas BRITSCHGI
  5. Tim HUBER
  6. Nurullah SAHAKA
  7. David VINDICE
  1. Oksana ARTYOMENKO
  2. Clara PESTONI
  3. Tanja ODERMATT
  4. Céline ENG
  5. Patrizia SALA
  6. Shaline RÜEGGER
  7. Noémie BODENSTEIN
  8. Yoonmi LEHMANN
  9. Gaëlle CAPPI
  10. Camille CHERVET
  11. Céline BLARER
  12. Marie KOLLY-MILLASSON
  13. Alexia PAGANINI
  14. Anaïs CORADUCCI
  15. Sabrina TSCHARNER
  16. Vivien Colleen JACOBS
  17. Linda Valeria KAISER
  18. Yasmine YAMADA
  1. Victoria MANNI / Carlo RÖTHLISBERGER
  2. Arianna WRÓBLEWSKA / Stéphane WALKER
  1. Alexandra HERBRIKOVÁ / Nicolas ROULET

 

Time Schedule

Info Page

Live Stream

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ukrainian Figure Skating Championships 2018

Kiev / UKR

18/12/2018- 20/12/2018

 

Entry list 

 

Men Ladies Ice Dance Pairs
  1. Vladislav PIHOVICH
  2. Mihail LEYBA
  3. Il'ya OHRIMENKO
  4. Artiom SHTYH
  5. Il'ya SMELYANSKIY
  6. Andrey KOKURA
  7. Kirill MARSAK
  8. Yaroslav PANIOT
  9. Mikhail RUDKOVSKIY
  10. Ivan SHMURATKO
  11. Serhii SOKOLOV
  1. Elizaveta BABENKO

  2. Aleksandra BRATSYUN'

  3. Mariya KUZNETSOVA

  4. Anastasiya MITROFANOVA

  5. Miriam ABDULKARIMOVA

  6. Anastasiya ARHIPOVA

  7. Ekaterina DZITSYUK

  8. Elizaveta GALAZDRA

  9. Anastasiya GOZHVA

  10. Dar'ya GOZHVA

  11. Snezhana KHRISTENKO

  12. Marina ZHDANOVICH

  13. Nikol' ISHKOVA

  14. Anna IVANCHENKO

  15. Nikol' NAYDA

  16. Varvara ROMADINOVA

  17. Ekaterina STRYUCHENKO

  1. Aleksandra NAZAROVA / Maksim NIKITIN
  2. Dariya POPOVA / Vladimir BELIKOV
  3. Alisa LUPASHKO / Vladislav HOMENSKIY

  4. Yuliya ZHATA / Yan LUKOVSKIY

  1. Sofiya NESTEROVA / Artiom DARENSKIY
  2. Sofiya GOLICHENKO / Ivan PAVLOV
  3. Victoria BYCHKOVA / Ivan HOBTA

 

Info page

Results page

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×