Jump to content
sallycinnamon

[2019] GP Skate Canada - Ladies SP and FS

Recommended Posts

ISU GP Skate Canada 2019

ISU Grand Prix

Kelowna / BC, Canada

25.10.2019 - 27.10.2019

 

Ladies Short Program and Free Skating Discussion

 

fqH2vtU.png

 

 

Date Event Location
October 18–20 2019 Skate America Las Vegas / USA
October 25–27 2019 Skate Canada Kelowna / BC, CAN
November 1–3 2019 Internationaux de France Grenoble / FRA
November 8–10 2019 Cup of China

Chongqing / CHN

November 15–17 2019 Rostelecom Cup

Moscow / RUS

November 22–24 2019 NHK Trophy Sapporo / JPN
December 5–8 2019–20 Grand Prix Final Turin / ITA

 

 

*times listed hereon are in your local time

 

Instructions for Streaming
  • YouTube:
    • ISU will livestream events except where it is geo-blocked because of TV rights.
  • Live QQ
    • Hosted and commentated by Hua Hua (pandaguy)
    • Good quality
    • the user comments flying across the screen can be turned off with a toggle on the bottom right of the video
  • CBC
    • Great quality, free
    • Requires VPN service
  • 1tv.ru
    • VPN is needed
    • Great quality
  • 1tv.ru (non geoblocked version)
    • Free
    • Good quality
  • Other links will be added later on
  • All OPs for individual disciplines will contain links for streaming too for easy access

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Index

Competition Schedule

Results page

 

Entries:

 

  Ladies
1 Gabrielle DALEMAN (CAN)
2 Veronik MALLET (CAN)
3 Alicia PINEAULT (CAN)
4 Marin HONDA (JPN)
5 Rika KIHIRA (JPN)
6 Yelim KIM (KOR)
7 Young YOU (KOR)
8 Evgenia MEDVEDEVA (RUS)
9 Serafima SAKHANOVICH (RUS)
10 Alexandra TRUSOVA (RUS)
11 Alexia PAGANINI (SUI)
12 Mariah BELL (USA)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

SP Starting Order

 

 

  Warm-up Group 1
1 Serafima SAKHANOVICH (CAN)
2 Alicia PINEAULT (CAN)
3 Veronik MALLET (CAN)
4 Young YOU (KOR)
5 Marin HONDA (JPN)
6 Gabrielle DALEMAN (CAN)
  Warm-up Group 2
7 Alexia PAGANINI (SUI)
8 Alexandra TRUSOVA (RUS)
9 Yelim KIM (KOR)
10 Evgenia MEDVEDEVA (RUS)
11 Bradie TENNELL (USA)
12 Rika KIHIRA (JPN)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

FINAL RESULTS LADIES

 

Spoiler

 

  Name Nation Points SP FS
1 Alexandra TRUSOVA RUS 241.02 3 1
2 Rika KIHIRA JPN 230.33 1 2
3 Young YOU KOR 217.49 2 4
4 Bradie TENNELL USA 211.31 4 5
5 Evgenia MEDVEDEVA RUS 209.62 6 3
6 Marin HONDA JPN 179.26 10 6
7 Yelim KIM KOR 176.93 8 7
8 Serafima SAKHANOVICH RUS 175.97 7 8
9 Alexia PAGANINI SUI 166.20 9 9
10 Gabrielle DALEMAN CAN 164.34 5 11
11 Alicia PINEAULT CAN 161.37 11 10
12 Veronik MALLET CAN 147.79 12 12

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I couldn't watch today because work was really hellish but here now!!

Caching up with the fluff thread gave me life...fingers crossed for my girls!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Good luck - hope everyone does their best. Must say after the practice stream I missed T/J commenting on ice dance - but I’m still grateful not to have to listen to NBCs poisonous pair so I’m not complaining too loudly.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...